מילון הרשת האלחוטית המקיף

א.

ADSL – מדובר בראשי תיבות לטכנולוגיות Asymmetric Digital Subscriber Line. טכנולוגיית ה- ADSL מאפשרת העברת נתונים דרך קווי טלפון רגילים ברוחב פס גבוה.
בטכנולוגיה זו מהירות ההורדה תהיה גבוהה ממהירות העלאה לעומת טכנולוגיית ה DSL הנהוגה בחו"ל בה מהירות ההורדה וההעלאה שוות (סינכרוניות).

אלחוטי – קליטה ושידור של נתוני תקשורת ללא חוטים, אלא באמצעות גלי רדיו.

אנטנה – תפקידה של האנטנה היא לשדר או לקלוט גלי רדיו. עוצמת השידור והקליטה של האנטנה מושפעת מגורמים רבים, כגון תחום תדר, רוחב אלומה, מבנה האנטנה וכדומה.
תפקידה של אנטנת wifi  הוא לשפר את הקליטה והשידור של הנתונים וגם להרחיב את טווח הכיסוי האלחוטי.

אבטחת מידע – אחת הבעיות הנפוצות בנוגע לתקשורת אלחוטית היא האפשרות של פריצה לרשת האלחוטית וגניבת מידע מתוכה (כולל: מספרי חשבונות בנק, כרטיסי אשראי, מידע צבאי ועוד). גניבת מידע יכולה להסב נזקים כלכליים וביטחוניים הרסניים מאוד ולכן לכול רשת אלחוטית מומלץ להגן על מערכת המידע שלה באמצעות "חומת אש" – Firewall.

אקסס קונטרולר – Access Controller- רכיב תוכנה או חומרה המשמש כמנהל משתמשים ומספק לכל משתמש את רוחב הפס, משך החיבור, איפשורי גישה/חסימה ועוד. האקסס קונטרולר הופך נקודת גישה אלחוטית לנקודת גישה אלחוטית חכמה עם אפשרות ניהול משתמשים.

ו.

וירוס מחשב – וירוס מחשב הוא תוכנה שחודרת למחשב ואז מריצה פקודות מחשב קטלניות. תוכנה זו, ממש כמו הווירוס הביולוגי עוברת ממחשב למחשב, ומסבה להם נזקים.
הווירוס חודר למחשב בצורה סמויה בעיקר באמצעות קבצים שמועברים בדואר אלקטרוני.

ח.

חומת אש (Firewall) – חומת אש היא חומרה או תוכנה שתפקידה לחסום כניסות לא רצויות למחשב מסוים או לרשת. הניסיון לפרוץ למחשב נעשה על פי רוב דרך הרשת שאליה המחשב מחובר. חומת האש היא מעין שומר בכניסה (סלקטור) שתפקידו למנוע חדירה של גורמים עוינים או לא מורשים למחשב (אקרים, וירוסים, תוכנות ריגול וכדומה).

כ

כרטיס רשת – כרטיס רשת הוא הרכיב שמאפשר למחשב האישי שלכם להתחבר לרשת של מחשבים.
כרטיס רשת מובנה הוא כרטיס שכבר נמצא בתוך המחשב (בדרך כלל במחשבים הניידים).

כרטיס רשת אלחוטי Wi-Fi – הכרטיס האלחוטי בדומה לכרטיס רשת הוא הרכיב שמאפשר למחשב האישי שלכם להתחבר לרשת של מחשבים באמצעות רשת Wi-Fi.

כרטיס USB – כרטיס USB מספק יציאה מהירה של נתונים למגוון רחב של התקנים. ממשק ה- USB תומך במהירות העברת נתונים של עד 480 מגהביט לשנייה.
USB אלחוטי ((Wireless USB הוא התקן עצמאי (אינו מחובר לכבלים) שיכול לקיים קשר אלחוטי בין המחשב לבין רשת האינטרנט. קצב העברת הנתונים שלו הוא 110 מגהביט לשנייה בתקן n.

כתובת IP – לכול מכשיר ברשת כתובת קבועה וייחודית המורכבת משדה מספרי שאורכו קבוע.  המבנה מורכב מארבע קבוצות מספרים המכילים עד 3 ספרות לדוגמא: 192.168.1.200. קיימים שני סוגים עיקריים לכתובות IP – כתובת IP  חיצונית ((Public כתובת זו מאפשרת לחבר בין רשתות שונות. כתובת IP פנימית – משמשת לניהול הרכיבים ברשת הפנימית. הכתובות הפנימיות מתורגמות באמצעות הנתב (Router) לכתובות חיצוניות.

מ.

מודם – המודם הוא המכשיר שמבצע המרה של מידע דיגיטלי וכך הוא מאפשר קליטה ושידור של המידע. המודם יכול להיות פנימי (בתוך המחשב) או חיצוני (כבל המחובר לאספקת החשמל)
בארץ קיימים שלושה סוגי מודמים עיקריים: מודם ADSL, מודם כבלים ומודם סלולרי.

נ.

נקודת בסיס – Base Station – נקודת גישה מסוג Base Station פועלת בדומה לנקודת גישה אך מסוגלת לספק שירות  למספר רב של משתמשים ובטווחים ארוכים יותר ואפילו למספר ק"מ. נקודת בסיס בד"כ מופעלת כחלק ממערך תקשורת אלחוטית רחב בו מבוצע תכנון רשת מפורט על ידי הגורם המקצועי. נקודת בסיס בד"כ מיועדת להתקנה בחוץ Outdoor.

נקודת גישה – נקודת הגישה ((Access Point היא זו שמבצעת את התקשורת האלחוטית בין מספר מחשבים וכך היא בעצם יוצרת רשת אלחוטית. נקודת הגישה מנתבת את המידע בין הרשת הקווית לרשת האלחוטית. ככול שיהיו יותר נקודות גישה כך ניתן ליצור רשת אלחוטית רחבה יותר המאפשרת קליטה אלחוטית של נתונים בטווחים גדולים מאוד.
קיימים סוגים שונים של נקודות גישה וצריך להתאים את נקודת הגישה ליישום ולמיקום.

נקודה חמה – HotSpot – זהו שילוב בין נקודת גישה Access Point ואקסס קונטרולר Access Controller)) המאפשר גישה אלחוטית למשתמשים מורשים או למשתמשים המשלמים עבור השירות.

נתב ביתי – הנתב הביתי הוא המכשיר שמפיץ (מנתב) את נתוני התקשורת. כלומר הנתב מתחבר באמצעות כבל לספק האינטרנט ומקבל ממנו את האינפורמציה ומנגד הוא שולח את הנתונים למחשבים המחוברים אליו. נניח שבדירה מסוימת ישנם שני מחשבים שמחוברים לאינטרנט, כול גולש מבקש לראות דף אינטרנט שונה – הנתב הוא זה שמקבל את בקשת הגלישה ומעביר אותה לספקית האינטרנט ואז הוא מחזיר לגולשים את שני הדפים השונים שהם בקשו. התהליך הזה של ניתוב הנתונים הוא כמובן תהליך מהיר מאוד שאינו מורגש על ידי הגולשים עצמם.
הנתב מתרגם את הבקשות מכתובות ה-IP  הפנימיות לכתובות ה- IP החיצוניות.

ס.

ספק אינטרנט – ספק האינטרנט הוא זה שבעצם מאפשר לגולש (משתמש קצה) להתחבר לרשת האינטרנט הישראלית והעולמית. מלבד החיבור לרשת האינטרנט ספקיות האינטרנט נותנות שירותים נלווים כגון: דואר אלקטרוני, אחסון אתרים, סינון דואר זבל, הגנה מפני וירוסים וכדומה.

ר.

רשת אלחוטית – הרשת האלחוטית מאפשרת גלישה אלחוטית למרחקים של עשרות או מאות מטרים (תלוי בסוג הציוד). רשת אלחוטית בסיסית צריכה להיות מורכבת מנתב אלחוטי (ראוטר) שתפקידו לחבר בין מספר מחשבים ולשמש גם כנקודת חיבור מרכזית אל ספק האינטרנט (בזק, יס, הוט וכדומה). ניתן להתחבר לרשת גם מכרטיס רשת אלחוטי בצד המחשב או הרכיב המתקשר.

רשת אלחוטית ביתית – הרשת האלחוטית הביתית מחברת בין מספר מחשבים שנמצאים בתוך הבית (ניידים או נייחים) לראוטר (הנתב) האלחוטי.  

ת.

תדר/תקן 802.11b – תדר 802.11b מעביר מידע בקצב מקסימאלי של 11 מגהביט לשנייה. תדר זה משמש בחיבור בין נקודת גישה, לאנטנה ולכרטיסי הרשת המותקנים בצד משתמש הקצה*.

תדר/תקן 802.11g – תדר 802.11g מעביר מידע בקצב מקסימאלי של 54 מגהביט לשנייה. תדר זה משמש בחיבור בין נקודת גישה, לאנטנה ולכרטיסי הרשת המותקנים בצד משתמש הקצה*.

תדר/תקן 802.11n – תדר 802.11n מעביר מידע בקצב מקסימאלי של עד 300 מגהביט לשנייה. תדר זה משמש בחיבור בין נקודת גישה, לאנטנה ולכרטיסי הרשת המותקנים בצד משתמש הקצה*.

* חשוב לדעת שעל מנת שייבחר תדר/תקן שידור מסוים, על שני הצדדים לתמוך בתקן השידור וכן שתנאי הסביבה יאפשרו עבודה בתקן הנבחר.

 

כתיבת תגובה