האם בעל העסק צריך להשתמש בקוד הפתוח של אסטריסק?
 

יותר ויותר בעלי עסקים מבינים שהמעבר ממרכזייה מסורתית למרכזיית VoIp הוא בלתי נמנע, כאשר החיסכון בעלויות הוא הגורם המרכזי לרכישת מרכזיית IP שמחזירה תוך מספר חודשים את עלות הקנייה שלה.

השאלה הנשאלת היא האם כדאי לתכנת את הפונקציות של המרכזייה באמצעות קוד פתוח – Asterisk או לרכוש מספק מרכזיות ה- IP מערכת משולבת הכוללת חומרה ותוכנה?  

להלן הסיבות העיקריות להעדפת מרכזיית IP משולבת תוכנה:

חייבים לדעת לינוקס: אמנם השימוש בקוד פתוח חוסך את העלויות הכרוכות ברכישת התוכנה, אבל ישנו תנאי אחד התקף לכול אלו שמעוניינים להשתמש בקוד פתוח, בין אם מדובר בקוד פתוח להקמת אתר חדש ובין אם מדובר בקוד פתוח למרכזיות IP – האדם האחראי על הטמעת הקוד במערכת צריך לדעת לתכנת ובמקרה של אסטריסק נדרשת הבנה גדולה בשפת Linux.

נושא נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא מספר האנשים שעומדים להשתמש במרכזייה, ככל שמרכזיית ה- IP גדולה יותר עם שלוחות רבות ופונקציות מיוחדות, כך יהיה לכם קשה יותר להשתמש בקוד הפתוח.

בעיות אבטחה:בתקופה האחרונה שמענו על מקרי פריצה חוזרים ונשנים למרכזיות שמבוססות על Asterisk, באותם מקרים נגנבו שיחות רבות בגלל שהמרכזייה לא הייתה מאובטחת כראוי. כדי למנוע אפשרות לפריצת המרכזייה עליכם לוודא שמרכזיית ה- IP שלכם מאובטחת כראוי. רצוי שהאבטחה תתבצע על ידי מומחה בנושא זה. לעומתן מרכזיות ה- IP  המשולבות כוללות בתוכן גם נתב, חומת מגן Firewall ותכונות רבות נוספות המאפשרות לאבטח את הגישה למערכת ומוסיפות יכולות הגנה שתוכנת אסטריסק אינה מסוגלת לספק.

התקנת כרטיסי ממשק: התקנת כרטיסי ממשקים חיצוניים במערכת מבוססת אסטריסק, כמו בהתקנת כרטיס במחשב, יכולה להיות בעייתית מפני שאין אינטגרציה אמיתית בין החומרה לתוכנה.

כדאיות כלכלית: מבדיקות שבוצעו בעולם, הכדאיות הכלכלית במרכזיות מבוססת קוד פתוח מוטלת בספק. אם בעל העסק בוחר לעבוד עם ספק חיצוני המומחה באסטריקס הוא חייב לוודא שעלות העבודה עם הספק זולה משמעותית ממערכת IP משולבת חומרה ותוכנה שכן התוכנה היא חינמית כמובן.

מכיוון שמרכזיית אסטריסק מותקנת על מחשב, צריכת החשמל שלה היא כ- 200 ₪ יותר בכל חודש.

מניסיון רב שצברנו בעבודה עם לקוחות, הגענו למסקנה שהטמעת הקוד הפתוח של אסטריסק יכולה לגזול זמן יקר מאוד ואף לשבש את רצף העבודה ולכן אנו ממליצים לכם בחום רב לרכוש מרכזיית IP שתוכננה ונבנתה בצורה אינטגרטיבית ועל ידי כך לחסוך לעצמכם זמן וכסף רב ולפעמים גם עוגמת נפש.
 

כתיבת תגובה